5 netradičných potravín pre Vaše zdravie

Len odvážni ľudia dokážu vo svojom živote odísť so svojej zóny komfortu a objaviť neprebádané veci. To isté môžeme povedať aj o stravovaní, ľudia veľmi ťažko menia svoje stravovacie návyky a bývajú nedôverčiví voči potravinám, ktoré nepoznajú. Týchto 5 predstavovaných potravín o ktorých ste možno v živote nepočuli Vám ponúkne toľko výhod pre Vaše zdravie, že tomu nebude chcieť veriť.

1. Kustovnica čínska (Goji)

5 netradičných potravín pre Vaše zdravie - Goji

Podľa starých Číňanov sa v Goji skrýva recept na dlhovekosť a v oblasti kde sa pestuje zaznamenali vedci najvyšší priemerný vek. Obsahuje nielen vitamíny, ale aj betakarotén. Veľmi pozitívne ovplyvňuje činnosť obličiek a pečene. Kustovnica je veľmi často využívaná u ľudí s vysokým, krvným tlakom, ktorý pomáha znižovať. Goji dokáže zmierniť problémy so zrakom, alergiou, ale i astmou a plody Goji dokonca obsahujú látky, ktoré vyvolávajú neutíchajúcu chuť na sex! Goji je stopercentne prírodný produkt, takže nehrozí, že by ste sa ním predávkovali. Bobule sú veľmi chutné a môžete ich veselo konzumovať ako náhradu chipsov pri obľúbenom filme. Dostanete ho voľne kúpiť v obchodoch so zdravou výživou, alebo na internete.

2. Šalvia hispánska (Chia)

5 netradičných potravín pre Vaše zdravie - Chia

Táto super potravina je známa už z čias starých Mayov či Aztékov. Semienka šalvie hispánskej obsahujú vlákninu, vitamíny skupiny B a vitamín B17, ktorý je známy svojimi protirakovinovými účinkami. Vďaka šalvii hispánskej budete plní energie počas celého dňa, potešíte sa zvýšenej psychickej koncentrácii, podporíte detoxikáciu organizmu a dokonca prijmete 5 x viac vápnika ako v mlieku. Konzumácia Chia semienok je veľmi jednoduchá. Vhodíte ich do pohára, necháte 10 minút postáť a môžete piť. Pokojne môžete Chia semienka použiť aj ako prísadu do müsli, alebo pri pečení domáceho chleba. Vďaka nim poklesne hladina cukru v krvi a Vaše telo bude dlhšie zásobené energiou a udrží si pocit plnosti po dlhú dobu. Denne sa odporúča maximálne 25 g (2 čajové lyžičky).

3. Spirulina

5 netradičných potravín pre Vaše zdravie - Spirulina

Pre starých Aztékov bola táto sladkovodná riasa tak vzácna, že ju dokonca používali ako platidlo. Spirulina obsahuje až 70 % bielkovín, veľa železa, vápnik, horčík, vitamín B12 či betakarotén. Má protirakovinové účinky, pôsobí ako antioxidant, vďaka fenylalanínu potláča chuť do jedla a detoxikuje organizmus. Spirulina je vhodná najmä pre vegetariánov, vegánov, makrobiotikov, pre športovcov či pre ľudí s nedostatkom vitamínov a minerálov. Je vhodná taktiež pre dojčiace matky, pretože podporuje tvorbu materského mlieka. Dokáže znížiť hladinu cholesterolu, zlepšiť vzhľad pokožky, vlasov, nechtov, detoxikuje pečeň, krv a obličky. Pomáha pri hojení rán a žalúdočných vredoch. Väčšinou sa konzumuje ako potravinový doplnok vo forme tabletiek.

4. Schizandra čínska

5 netradičných potravín pre Vaše zdravie - Schizandra

Má pôvod v Číne a Japonsku. Schizandra čínska je rastlina, ktorá poskytuje plody piatich chutí (kyslé, horké, sladké, štipľavé a slané). Jej plody pripomínajú tvarom a farbou plody červených ríbezlí. Bobule obsahujú vysoké množstvo vitamínu C a veľké množstvo éterických olejov a minerálov. Schizandra priaznivo pôsobí pri chorobe obličiek, zlepšuje ostrosť videnia, uvoľňuje psychické napätie, zmierňuje depresívne stavy, je vhodná aj pri únave a prepracovanosti.

Šťava plodu obsahuje 52 % kyseliny citrónovej a 40 % kyseliny jablčnej. Patrí medzi najznámejšie rastliny s adaptogennými účinkami.

5. Chlorella

5 netradičných potravín pre Vaše zdravie - Chlorella

Táto sladkovodná riasa obsahuje všetkých 8 aminokyselín potrebných pre život, ďalej vitamíny, minerály, chlorofyl, mastné kyseliny a vlákninu. Obsahuje viac vitamínu B12 ako hovädzia pečeň a preto by mala byť doplnkom vegetariánskej stravy, ktorá tento vitamín často neobsahuje v dostatočnom množstve. Záujem o chlorellu je najmä z dôvodu jej detoxikačných vlastností. Jej vláknina zlepšuje trávenie a vyrovnáva pH v tele človeka. Pravidelná konzumácia Chlorelly pomáha ochrániť organizmus pred srdcovými chorobami, podporuje liečbu vredov, znižuje krvný tlak a odbúrava nadbytočný cholesterol. Ďalej je chlorella bohatá na horčík, je výborným zdrojom betakaroténu a ochraňuje imunitný systém pred napadnutím volnými radikálmi.

Účinky týchto piatich potravín sa zakladajú na dlhoročných skúsenostiach a tradíciách starých ako ľudstvo samo. V prospech Vášho zdravia ich vďaka zachovaniu múdrosti o ich pozitívnych účinkoch môžete využiť aj v dnešnom rýchlom a uponáhľanom svete.