5 vitamínov pre Vaše zdravie

Keď chceš byť zdravý a narásť veľký, musíš jesť veľa ovocia a zeleniny, pretože obsahujú veľa vitamínov. Počúvame stále dookola od svojej mamy už ako malé deti. Keď však vyrastieme ako si pozabudneme, že najviac vitamínov sa skrýva práve v týchto potravinách. Osviežme si teda pamäť a pripomeňme si, ktoré vitamíny sú pre naše zdravie dôležité a v ktorých potravinách sa nachádzajú.

1. Vitamín A

5 vitamínov pre Vaše zdravie - Vitamín A

Funkciou vitamínu A je podpora zraku, rastu kostí, zubov, zdravá koža a podpora imunity. Pri nedostatku vitamínu A, človek stráca chuť do jedla, jeho pokožka sa stane hrubá a suchá. Taktiež dochádza k zníženej odolnosti voči infekciám, teda oslabeniu imunitného systému nášho tela. Vitamín A sa najviac nachádza v potravinách ako mango, žltá dyňa, brokolica, mrkva, batáty (sladké zemiaky), dyňa a hovädzia pečeň. Doporučená denná dávka je 5 000 IU (IU- international units = medzinárodných jednotiek).

2. Vitamín B

5 vitamínov pre Vaše zdravie - Vitamín B

Vitamínov B je viac druhov, vitamín B1 podporuje nervové činnosti. Jeho nedostatok spôsobuje svalové kŕče a stratu chuti do jedla. Nachádza sa v špenáte, zelenom hrášku, sójovom mlieku, melóne atď. Odporúča sa denne prijať 1,5 mg. Vyššia denná dávka je nutná u osôb závislých na alkohole, ktorý znižuje jeho účinok.

Vitamín B2 podporuje energetický metabolizmus zraku a zdravej kože. Pri nedostatku vitamínu B2 dochádza k problémom so zrakom, kútikom a popraskanej pokožke okolo nosa. Prijmite ho 1,7 mg denne a tieto nepríjemnosti sa Vám vyhnú. Dojčiacim ženám sa denne odporúča prijať až 3 mg. Nachádza sa vo vajciach, špenáte, mlieku, ustriciach, šampiónoch.

Vitamín B3 podporuje energetický metabolizmus nervovej a tráviacej sústavy. 20 mg v dennej dávke vedie k vyhnutiu sa depresiám a dermatitíde, ktoré sú dôsledkom jeho nedostatku. Nájdeme ho v kuracích prsiach, špenáte a zemiakoch.

Vitamín B6 pomáha pri tvorbe červených krviniek. Nedostatok vitamínu B6 spôsobuje anémie, škvrny na pokožke a podráždenosť. Odporúča sa denne prijať 2,0 mg. Jeho zdrojom sú banány, melón, špenát a biela ryža.

Vitamín B12 prispieva k ochrane nervových buniek, nutný pre syntézu červených a bielych krviniek. Jeho odporúčaná denná dávka je 6 ug (mikrogramov). Nachádza sa napr. v mäse, rybách, mlieku, vajciach.

3. Vitamín C

5 vitamínov pre Vaše zdravie - Vitamín C

Asi najznámejší vitamín, o ktorom počujeme z každej strany a to najmä v období chrípok. Tento vitamín pomáha pri vstrebávaní železa, podporuje imunitu a pôsobí ako antioxidant. Jeho nedostatok vedie k svalovej slabosti, krvácaniu ďasien a taktiež ľahko dôjde k vytvoreniu modrín. Vitamín C sa nachádza v pomarančoch, pomarančovom džúse, jahodách, kiwi, mangu, ale aj v červenej paprike. Jeho odporúčaná denná dávka je 60 mg. Vyfajčením jednej cigarety sa zničí 25-150 mg vitamínu C!

4. Vitamín D

5 vitamínov pre Vaše zdravie - Vitamín D

Tento vitamín je zvlášť dôležitý pri mineralizácii kostí. Pri jeho nedostatku dochádza v dospelosti k mäknutiu kostí a následnej osteoporóze, ktorá postihuje najmä ženy po 50 roku života. D vitamín sa vytvorí prostredníctvom syntézy v tele pomocou slnečného žiarenia. Taktiež sa nachádza v mlieku, vaječnom žĺtku a v pečeni. Jeho odporúčaná denná dávka je 400 IU (international units – medzinárodných jednotiek).

5. Vitamín K

5 vitamínov pre Vaše zdravie - Vitamín K

Plní funkciu syntézy proteínov, ktoré regulujú hladinu vápnika v krvi. Taktiež sa podieľa na krvnej zrážanlivosti. Tento vitamín nájdete v listovej zelenine, špenáte, brokolici, kapuste či pečeni. Jeho doporučená denná dávka je 70 - 140 ug (mikrogramov), pri jej nedodržaní dochádza k poruche zrážanlivosti krvi.

Ako vidíte mama mala pravdu, každý vitamín okrem vitamínu B12, sa nachádza v zelenine, alebo v ovocí. Vitamíny spomalia starnutie, posilnia náš imunitný systém a znížia pocit únavy. Takže jedzte pravidelne ovocie a zeleninu a budú z Vás zdraví a silní ľudia.